Logo
ingilizce
twitter
facebook
Göz Hastalıkları
Teşhis ve Tedaviler
facebook
twitter
KayseriGöz’ü
Sosyal ağlarda takip edin!
Kayseri Göz
Ödeme Seçenekleri
Göz Tembelliği
Anasayfa  /  Göz Hastalıkları  /  Göz Tembelliği

Göz Tembelliği

        Göz tembelliği gözün gözde görülür bir hastalık olmadan az görmesi ve bunun gözlük yada ameliyat ile giderilememesidir. Gözün gelişim döneminde bulanık görmesi nedeniyle beyindeki görmeyle ilgili sinir hücrelerinin yeteri gelişememesinden kaynaklanır. Sebepleri;

Yüksek dereceli göz bozuklukları; Özellikle iki göz arasında yüksek derecede kırma kusuru farkı varsa tembellik daha da ciddi olur. Çocuk iyi gözüyle her şeyi görebildiği için dışarıdan fark edilmez. Buda çocuklarda rutin muayenenin önemini gösterir. Bu yüzde her çocuk en geç 3 yaşında pediatrik oftalmolog tarafından muayene edilmelidir.

Kayma; Kayan göz çocuk tarafından kullanılmadığından tembel kalır. Bu nedenle çocuk kaç yaşında olursa olsun kayma şüphesinde derhal pediatrik oftalmoloğa başvurmalıdır.

    Katarakt yada kapak düşüklüğü gibi göze ışık girmesini engelleyecek durumlar; Özellikle göz bebeklerinin renk farkı katarakt göstergesi olabilir.

        Bazı durumlarda sadece gözlük kullanımı bile tembelliği düzeltir. Düzelmezse çocuk yaşlarda kapatma tedavisi uygulanır. Sağlam gözün kapatılıp az gören gözün çalıştırılması esasına dayanır. Ne kadar erken teşhis ve tedavi edilirse başarı oranı okadar yüksek tedavi süresi o kadar kısa olur. Ancak kişiden kişiye değişmekle birlikte genelde 9-11 yaşından sonra kapatma tedavisinin başarı oranı düşmekte, erişkin yaşlarda ise hiç fayda sağlamamaktadır. Erişkin yaşlarda ise güncel yaklaşım Nörovizyon tedavisidir.

NeuroVision™ Tedavisi

      NeuroVision™ bilgisayar ve kişiye özel program kullanılarak yapılan egzersizler ile beyindeki görme merkezi uyarılarak görme keskinliğini, görme kalitesini ve kontrast duyarlılığını arttıran FDA (Amerikan İlaç ve Gıda İdaresi) onaylı bir yöntemdir. Ameliyat ve ilaç gibi yan etkisi olabilecek unsurlar içermez. 9-55 yaş arası, görmesi en az %20 olan, kayma düzeyi 8 prizm diyoptri altında olan ve gözün sinir tabakası sağlam olan tembellik hastaları yararlanabilir.

         Uygun hastaların bilgileri NeuroVision™ sistemine girilir ve özel bir yazılım tarafından hastaya yönelik kişisel tedavi programı otomatik olarak hazırlanır. Tedavi bilgisayar ekranı önünde günaşırı yapılan, yaklaşık 40 seanstan oluşan, her bir seansın 30-40 dakika sürdüğü egzersizlerden oluşur. Oda karanlık ve sessiz olmalı, monitörden yaklaşık 1,5m uzaklıkta oturulmalıdır. Hasta bu seansları hastanede yapabileceği gibi isterse internet bağlantısı olması şartıyla evinde de yapabilir. Neurovision uygulamasına başlandıktan 1-2 seans sonra hastanın görüş seviyesi sistem tarafından algılanır ve bu bilgilere göre her seanstan sonra sistem hastaya özel ödev oluşturur. Kişi bu ödevleri uygulamaya başlar. Hastanın tedavi gelişimini görebilmek için 5’inci, 10’uncu, 20’inci ve 40’ıncı seanslardan hemen sonra doktor kontrolü gereklidir.


 • Çocuklarda Göz Tembelliği
 • Yetişkinlerde Göz Tembelliği Tedavisi
 • NÖROVIZYON
    
           NeuroVision™, bilgisayar ve kişiye özel program kullanılarak yapılan çalışmalar ile görmeyi direk beyine öğreterek, görme keskinliği artışı sağlayan bir teknolojidir. Bu uygulamadaki görsel uyarmalar direk beyindeki görme merkezini uyarır ve bunun sonucunda “Kontrast Duyarlılığı, Görme Keskinliği ve Kalitesi" artar.

         Göz taraması ve tetkikinin ardından, hasta bilgilerinin NeuroVision™ sistemine girişleri yapılır ve özel bir yazılım tarafından hastaya yönelik kişisel tedavi programı otomatik olarak hazırlanır. Tedavi, bir bilgisayar ekranı önünde gerçekleştirilen yaklaşık 40 göz egzersizi seanslarından oluşur. Her bir seans yaklaşık 30-40 dakikadır ve hasta bu seansların çoğunu evinde yapar.

 • Sıkça Sorulan Sorular
 • Kayseri Göz Hastanesi Web Sitesi, içeriği ve uygulamaları, sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim konsultasyonu sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağını hatırlayınız. Kaynaklarda belirtilen görüşler, açıkça belirtilmediği takdirde Kayseri Göz Hastanesi'nin resmi görüşlerini yansıtmamaktadır.
  © 2002-2012 Tüm hakları Özel KAYSERİGÖZ Hastanesi’ne aittir.
  Web Tasarımı medyatör
  İSO 9001:2000
  Kayseri Göz